Menu Zamknij

Studium nad św. Teresą od Jezusa z Los Andes

W ramach nowenny przygotowującej nas do uroczystości Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel nasza wspólnota miała okazję zatrzymać się nieco dłużej nad postacią naszej wielkiej karmelitańskiej świętej – Teresy od Jezusa z Los Andes (Chile), wielkiej czcicielki Maryi.

13 lipca obchodzimy jej liturgiczne wspomnienie.

Cykl wykładów rozpoczął i poprowadzi jeszcze w niedalekiej przyszłości o. Piotr …. OCD z trzebińskiej pustelni.

W życiu kontemplacyjnym, podobnie jak w życiu każdego człowieka, dobrze jest ciągle na nowo odkrywać i przypominać sobie o powołaniu do świętości. Nie jest to bowiem rodzaj luksusowego dobra, zarezerwowanego tylko dla nielicznych wybranych. Do tego powołania jesteśmy zaproszeni już od momentu naszego poczęcia, gdy zostaliśmy wezwani do istnienia.

Świętość rodzi się w naszej codzienności, nieustannych i prozaicznych wyborach.

Dziewica Maryja, Pani naszego Zakonu i najczulsza z Matek ziemi jest nam nieustannie gotowa pomagać w odpowiedzi na to Boże zaproszenie.

Stąd nie może być zaskoczeniem, że Juana Fernández Solar, chilijska święta, odznaczała się wielkim nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny. Znana była też ze swej prostoty, miłości bliźniego i radości życia! Od dzieciństwa uwielbiała jeździć konno, grywać w tenisa i miło spędzać czas z przyjaciółmi. A jednak… Mając 19 lat wstąpiła do klasztoru karmelitanek bosych w Los Andes i przyjęła imię Teresy od Jezusa. W swym życiu zakonnym wyróżniała się głęboką duchowością kontemplacyjną.

Dlatego mamy nadzieję, że podjęte przez nas studium nad postacią św. Teresy z Los Andes będzie dla nas, mniszek, odnowieniem tej pierwotnej gorliwości, naszej pierwszej miłości z jaką odpowiedziałyśmy Bogu kiedyś na nasze powołanie – do świętości, na drodze wyrzeczenia, ubóstwa i kontemplacji… 🙂

Niech NMP z Góry Karmel i św. Teresa od Jezusa z Los Andes pomagają nam w tym zmaganiu – duchowym i intelektualnym!