Menu Zamknij

Pochwycony przez Boga – św. Jan od Krzyża

„Jan od Krzyża przemawia do ludzi, którzy nie są zdolni do przemiany. Być może słyszeliśmy kiedyś w naszym życiu wezwanie do wolności, do pełni do czegoś więcej.

Jan odczuwał to jako wezwanie by sięgnąć po Boga. Jest jednak w nas bezgłośny lęk, który uniemożliwia przemianę. Obawa, że gdy wyciągniemy rękę, nic nie znajdziemy. Wciąż nasuwa się pytanie: czy jeśli oddam siebie, Bóg napełni moje życie?

Jan od Krzyża ma do powiedzenia coś, co może nam pomóc. Poeta, duszpasterz, mistyk, a nade wszystko świadek działania Boga w swoim życiu. Zaryzykował oddanie się i może przemawiać z autorytetem kogoś, kto tego doświadczył.        Daje świadectwo o Bogu, który bardzo pragnie spotkać się z nami, przemienić nas i zaspokoić nasze najgłębsze potrzeby(…).

Bóg jest wspaniały, gdy wszystko idzie dobrze. A co robić, gdy tak nie jest i gdy wkracza ciemność? Gdy niezawodne środki już nie skutkują  albo gdy zabrnęliśmy już za daleko, by jeszcze próbować?(…)

Właśnie tu, na progu niepewności, stoi Jan od Krzyża i zapewnia nas, że to co, znajduje się głębiej, to nie jest tylko chaos. Ciemność przynosi Ducha Bożego, który unosi się ponad wodami śmierci i ma moc dokonać zmartwychwstania.

Zgłębiając duszę Jana, szukamy samego Chrystusa, nadającemu kształt całemu wszechświatowi, i mamy nadzieję znaleźć Go tam.

Jan doświadczył Jezusa- który kiedyś był przebity, a dziś jest wolny- i to jego osobiste przeżycie powinno dodać nam odwagi, gdy próbujemy uwierzyć w możliwość przemiany.”

 

„Pochwycony przez Boga”
Iain Matthew OCD